• ورود
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

آشنایی با استاد شیما چنگی

استاد شیما چنگی

شيما چنگي متولد شهرستان آشتيان استان مركزي و فارغ التحصيل رشته زيست شناسي دانشگاه اراك است‌. او يکي از قاريان برجسته کشور است که به گفته خودش از کودکي با قرآن مانوس بوده است. او تعريف مي‌کند: «‌زماني كه سال چهارم دبستان بودم در برنامه سيماي قرآن، از قاريان نوجوان دعوت مي‌كردند تا به قرائت قرآن بپردازند؛ آن قدر آن قرائت‌ها برايم جذاب بود كه هميشه آرزو داشتم من هم بتوانم به زيبايي آن‌ها قرآن بخوانم. به همين دليل از همان سنين، يعني حدود 10 سالگي با گوش دادن به نوارهاي استاد عبدالباسط كار قرائت قرآن به صورت تقليدي را آغاز كردم. بعد از آن سال دوم راهنمايي براي اولين بار در مسابقات دانش‌آموزي شركت كردم و در سطح استان مركزي رتبه دوم را كسب كردم.» اين دختر موفق ادامه مي‌دهد:«‌بهترين تفريح من اين بود كه وقتي از مدرسه به خانه مي‌آمدم، به سراغ راديو قرآن مي‌‌رفتم و قرائت قاريان مختلف مصري را از راديو ضبط مي‌كردم، بعد آن‌ها را گوش مي‌كردم و سعي مي‌كردم با تكرار زياد سبك‌شان را به طور كامل ياد بگيرم و در اين ميان، تشويق پدر و مادرم سبب مي‌شد تا علاقه من روز به روز بيشتر شود؛ تا اين‌كه در مسابقات كشوري دانش‌آموزي سال 77 و 79 رتبه اول را كسب كردم و تا مرحله انتخابي مسابقات بين‌المللي دانش‌آموزي نيز پيش رفتم و دوم شدم و به عنوان نفر ذخيره رشته قرائت در مسابقات حضور يافتم. حضور من در مسابقات، در زمان دانشجويي نيز ادامه داشت و حاصل آن كسب رتبه‌هاي اول، دوم، سوم جشنواره‌هاي هجدهم، شانزدهم و نوزدهم دانشجويان سراسر كشور بود.»
اما اين موفقيت‌ها به سادگي به دست نيامده و بانوان قاري در ميان راه با مشکلات و محدوديت‌هايي مواجه هستند. شيما چنگي با اشاره به اين موضوع مي‌گويد: «‌محدوديتي كه بانوان ما در مسير اجراي برنامه‌ در مجامع عمومي دارند سبب شده تا هم تجربه كمتري داشته باشند و هم خيلي‌ها اصلاً ندانند كه قاري زن با اين همه توانايي نيز در كشور ما وجود دارد و بعضي‌ها فكر مي‌كنند سطح آن‌ها بسيار پايين‌تر از آقايان است. در حالي كه به نظر من قاريان زن ايراني با اين همه محدوديت، از توانايي‌هاي بسيار بالايي حتي در مقايسه با قاريان زن كشورهاي ديگر و حتي آقايان برخوردار هستند. ما هر ساله شاهد برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن در كشورهاي مختلف اسلامي هستيم كه در بسياري از اين كشورها به استثناي ايران، بانوان نيز در رشته‌هاي مختلف شركت مي‌كنند. اما جاي تأسف است كه قاريان و حافظان تواناي ايراني از حضور و شركت در اين مجامع بين‌المللي محرومند. اداره اوقاف 28 سال است كه براي آقايان مسابقات بين‌المللي برگزار مي‌كند، اما براي خانم‌ها تازه 3 سال است كه در رشته قرائت مسابقات را برگزار مي‌كند، آن هم فقط تا مرحله كشوري. مسئله بسيار مهم ديگري که بايد مسئوولان سازمان اوقاف و مسئولان اعزام به آن توجه كنند، اين است كه هر ساله تعداد زيادي از قاريان و حافظان و اساتيد مرد به حج تمتع جهت اجراي برنامه اعزام مي‌شوند، بعضي از اين آقايان كه هيچ رتبه كشوري نيز ندارند بارها و بارها به حج اعزام مي‌شوند، اما اين امكان حتي براي رتبه‌هاي اول اوقاف بانوان نيز وجود ندارد.»

آگوست 1, 2021

درباره ما

قرآن‌لند سامانه ارتباطی چندرسانه‌ای تعاملی و چند به چند است و انواع خدمات آموزش و برگزاری جلسات قرآنی و دینی را بصورت آنلاین و زنده ارائه می‌کند.

  • تهران – خيابان قزوين – نرسيده به سه راه آذری – فرهنگسرای قرآن 
  • ۰۲۱-۹۱۳۰۱۹۶۱ ( ۹صبح الی 14 و 17 الی 20 – بجزء ایام تعطیل)
  • پشتیبانی آنلاین واتس آپ 09910507139
  • info@quranland.net

 

کلیه حقوق متعلق به قرآن‌لند می باشد.

پشتیبان آنلاین و مشاوره رایگان
فقط در واتس آپ 09910507139
تخفیف پاییزی یادت نره

X